Hogyan előzhetjük meg, hogy kutyusunk megbetegedjen télen? A téli időszakban nem csak nekünk kell odafigyelni a hideg idő okozta veszélyekre, de kutyáinkra is jobban kell vigyáznunk! A kulcs a megelőzés!

Táplálkozás

Ha kutyánk sokat van a szabadban, akkor a megszokottnál magasabb kalóriatartalmú ételt adjunk neki. Mindig legyen tiszta vize, mert a folyadékpótlást nem helyettesíti a „hóevés”!

A hóevésre külön is figyeljünk oda, mert könnyen mandulagyulladást kaphatnak. Ilyenkor kedvencünk keveset, vagy egyáltalán nem eszik, belázasodik, folyik az orra és köhög. Sokszor a nyálzás és habos hányás is a betegség jele lehet. A nyirokcsomók megnagyobbodnak, a toroktájék fájdalmas. Ha ezeket a tüneteket tapasztalják, mindenképpen keressék fel az állatorvost, mert akár szopornyica is okozhatja a bajt.

Fotó: pixabay

Szőrzet- és lápápolás

Főleg a nagyvárosokban a jegesedés ellen használt sózás szétmarhatja a kutya mancsát! Ezért minden alkalommal, miután kint voltunk vele, mossuk le azt és rögtön utána szárítsuk is meg. A berepedezés megelőzésre naponta többször is kenjük be a talpát vazelinnel.

Ilyen időben különösen fontos az is, hogy a szőrzet megfelelően szigeteljen. Ezért, ha a kutya szőre megázik vagy a hótól nedves lesz, hazaérve rögtön szárítsuk meg!

Téli veszélyek

A rövidebb szőrű ebek nehezen viselik a telet, de a lakásban tartott, hosszabb szőrű társaik is nagyon fázhatnak a hidegben. Amikor reggelenként a meleg lakásból kivisszük sétálni a sokszor mínusz 10 fokos hidegbe őket, akkor könnyen megfázhatnak. Kihűlés miatt leggyakrabban a vese mondja fel a szolgálatot, és a májnak és a szívizomnak is árt a nagy hideg. De az öreg kutyusokat gyötrő reumatikus megbetegedések is rosszabbodhatnak a hideg miatt. Ilyenkor az idősebb és beteges kutyákra mindenképpen, de a rövid szőrű ebekre és a kölyökkutyákra is adjunk melegebb kutyaruhát, ami védi a hasukat a megfázástól!

Fotó: pixabay

Megelőzésre vásároljunk vitaminokat, amelyek erősítik a szervezetét, így segítik átvészelni a kutyának a telet. Tévhit, hogy a kutyák nem fagynak meg. Egy hideg téli éjszakán megfelelő menedék nélkül halálra fagyhat bármelyik kutyus. Legkönnyebben az állat füle, farka és lábai fagynak el.

A nagy hidegben ne hagyja sokáig a szabadban a kutyáját. A kinti kutyaházat szigetelje le, alulra tegyen szalmát, faforgácsot. Rongyot ne tegyünk a házba, mert a kutyák a tappancsukon bevihetik a vizet és a nedves rongyok megfagyhatnak.

Rendkívüli hidegben a kint tartott kutyust is engedjük be az előszobába vagy a pincébe, ahol védve vannak a szélsőséges időjárástól! A lakásban ügyeljünk arra, hogy ha van kandalló vagy hősugárzó, akkor megfelelő távolságban legyen attól, nehogy megégesse magát!

Forrás: kutyabarathelyek.hu
Fotó: topdogtips.com