A Magyarságkutató Intézet koordinálja az abasári Bolt-tetőn folyó régészeti feltárásokat. Az ásatáson harmadik magyar királyunk, Aba Sámuel földi maradványait keresik.

Ahogy korábban már beszámoltuk róla a munkálatok jól haladnak, több biztató jel is arról árulkodik, hogy itt nyugodhat első választott királyunk, Aba Sámuel.

A legújabb fejleményről a Magyarságkutató Intézet számolt be, miszerint pápai bulla került a felszínre, az újabb értékes lelet IX. Bonifác pápától érkezett a 14-15. században. A bulla nem más, mint az abasári apátság részére küldött bizonyosan fontos pápai levélnek ólom függő-pecsétje, azaz pápai bullát találtak a feltárás során. Talán nem meglepő, hogy a pápai bullát a szentélyben, az oltár és a szentélybe vezető lépcső között lelték a régészek.

Az ólom függő-pecsétes pápai levelek Magyarországon nagyon ritka leletnek számítanak, főleg hiteles lelőhelyről. Az ilyen levelek tartalma általában birtokmegerősítések, búcsúk engedélyezése, új egyházi rendeletek voltak. A pápák az egyházi központoknak küldtek egyházi rendeleteket, amelyeket később kihirdettek országosan is.

A pápai bullák alakjuk alig változott az évszázadok során. Előlapjára “BONIFATIUS” pápa neve és “PP VIIII” száma, hátoldalára a “SPASPE” (Szent Pál és Szent Péter rövidítése) felirat került. Tiszítás és restaurálás után a kereszt két oldalán az apostolok arcképe is láthatóvá válik.

Vatikáni levéltári kutatások alapján talán fellehető a pápai bulla másolati példánya, így tartalma megismerhető lenne. A királyi leveleket általában viaszpecséttel látták el.

Ilyen pápai bullát a mai Bárdudvarnok határában egykor állt, 1252-ben alapított monostor, premontrei prépostság – a középkorban Kaposfőiként vagy Szentbenedekiként említett – feltárásakor találtak a Rippl-Rónai Megyei Hatáskörű Városi Múzeum kollégái.

Az ásatások a Kormány támogatásával folytatódnak, immár a feltárást akadályozó lila ház nélkül, s terjeszkedést útjában álló, évek óta nem működő a művelődési ház bontásáról is megkezdődtek a tárgyalások.

2021. 05. 27.
Kékes Online
Fotó: Magyarságkutató Intézet