Az autentikus magyar népzene mellett Brahms, Grieg, Vivaldi ismert dallamait, de olyan népszerű filmek zenéjét is megszólaltatta már a Váraszói Gyöngyvirág Citerazenekar, mint a Karib-tenger kalózai, vagy a Bud Spencer filmek. Az egyesületként működő zenekar tavaly augusztus óta már gyermekcsoportokat is működtet. Az utánpótlásról, fellépéseikről Janovicz Zoltánt, a citerazenekar egyik vezetőjét kérdeztük.

Hogyan alakultak meg a gyerekcsoportok?

Tavaly augusztusban indítottunk három csoportot, amelyből időközben kettő lett. Az egyiknek Váradi József, a másiknak én vagyok a tanára. Úgy látjuk, ez egy fantasztikus lehetőség a gyermekeknek, hogy érezzék az összetartozást. Mivel Váraszónak csak óvodája van, ezért közösségkovácsoló szereppel is bír az, hogy együtt citeráznak a gyerekek. Ráadásul nemcsak zenekari próbáink vannak, más közös programot is szervezünk. Egy-egy bográcsozás, strandolás is kiváló alkalom arra, hogy a fiatalok még jobban megismerjék egymást, és megtapasztalják azt, hogy jó érzés egy közösség tagjává válni.

Hány fővel és milyen összetétellel működik a két csoport?

24-25 gyerek tanul nálunk a hangszeren. Az egyik csoportban fiú többség van, a másikban pedig csak egy szál legény zenél. A tagok nemcsak helyiek, járnak hozzánk Erdőkövesdről, Ivádról, Pétervásáráról is. A kicsik tavaly karácsony táján mutatkoztak be első alkalommal, amikor felléptek szüleiknek. A legfiatalabb gyermek 8 éves.

Hány tagja van a felnőtt csoportnak?

Jelenleg 10 felnőtt zenél a Váraszói Gyöngyvirág Citerazenekarban. Nálunk nagyobb a mozgás, hiszen sokan elmennek más városba tanulni, dolgozni, így a létszám folyamatosan változik.

Ön mióta tartozik a közösséghez?

1987 óta citerázom a zenekarban, akkor még az alapító, Pál Aladár vezette az együttest. Ő a kezdetektől, 1970-től 31 éven át, egészen haláláig volt oszlopos tagja a csoportnak. Mára négy társammal együtt egyengetjük a citerazenekar útját.

Milyen típusú citerákon játszanak?

Egyesületünk igyekszik egyszerre több hangszert beszerezni. Ezek minőségi, elismert citerakészítő mestertől származó hangszerek, hiszen nem mindegy, hogy egy ilyenen, vagy egy asztalos által készített hangszeren játszik valaki. Ráadásul folyamatosan javítani, karbantartani kell őket, egy idő után pedig cserélni. A kiváló minőségű hangszer már frekvencia mérővel ellátott, ezt kérjük is az újonnan vásárolt citerákhoz.

Fotó: Czímer Tamás

Merre jártak az utóbbi időszakban?

Elég sok fellépésünk volt mostanában, és mindazok mellett készülünk az 50 éves jubileumunkra is. Rendszeres résztvevői vagyunk falunapoknak, megfordultunk Debrecenben, Hevesen, Rózsaszentmártonban, Kiskörén, Borsodnádasdon, Istenmezején, Ragályon. A soron következő rendezvényünk Verpeléten, A bor és nóta ünnepén lesz augusztus 24-én. Ezután itt, helyben lépünk fel szeptemberben, az idősek rendezvényén.

Milyen dallamok csendülnek fel egy-egy szereplés alkalmával?

A citera elsősorban népi hangszer, ezért főként népdalokat játszunk. De természetesen mi is szeretjük a megújulást, ezért próbálkozunk más műfajokkal. Előadtuk már Vivaldi: Négy évszak című művéből a Tél egy részletét, de Brahms Magyar táncait is megszólaltattunk citerán. Ezen túl a kedvelt Bud Spencer filmek, vagy éppen a Karib-tenger kalózai betétdalaiból is játszottunk közönség előtt. Az óvodai fellépéseink során mesék ismert zenemotívumai, mint például A nagy ho-ho-ho horgász dallama nagy sikert aratott.

 

2019. augusztus 16.

Kékes Online, K. B.

Fotó: Czímer Tamás, a Váraszói Gyöngyvirág Citerazenekar Facebook oldala