Jó termésben bíznak idén a hazai dióültetvényeken gazdálkodók. A múlt évi aszály után a termés mennyiségében és minőségében is jelentős előrelépés várható. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) szerint a piaci viszonyok ugyanakkor nem ilyen kedvezőek. A tengerentúli dióval nehezen tudja tartani a versenyt a hazai áru. A termesztés hatékonyságának növelése érdekében elengedhetetlen a termesztéstechnológia fejlesztése és a művelési rendszerek korszerűsítése. Bizakodóak a hazai diótermesztő gazdák, a tavalyi aszályos évet követően az idén közepesnél jobb termés várható. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) körképe szerint összességében mennyiségben és minőségben is remek termés várható az idén, bár több termesztőkörzetben érezteti hatását a tavalyi extrém aszály, ami a gyengébb virágzás okán a közepes, vagy helyenként akár annál is gyengébb termésben ölt testet.

Somogyban – ahol mintegy 618 hektáron foglalkoznak diótermesztéssel – már megkezdődött a betakarítás. Az első tapasztalatok szerint a gyümölcsméret, a beltartalom (kitelt gerezdek) és a színeződés (szép világosbarna) is jónak mondható. A sok eső azonban egyben növényvédelmi problémákat is okozott. Lengyeltótiban közepes termést várnak jó méret és minőség mellett. A dióburok-fúrólégy nagyüzemi körülmények között nem okozott gondot, de a baktériumos fertőzésekkel meg kellett küzdeni, amiben az egyre szűkülő szerválaszték sem segítette a termelők munkáját.

Miközben az idei terméssel elégedettek lehetnek a gazdák, a piaci viszonyok korántsem alakulnak kedvezően. Az ismeretlen eredetű és megkérdőjelezhető minőségű ukrán és moldáv dióbél komoly gondot jelent a hazai termelőknek. A külföldi, egyértelműen rosszabb és egyenetlenebb minőségű, napon szárított, potenciálisan szermaradékokat tartalmazó dióbél minden évben alaposan lenyomja a hazai dióárakat. A nyers héjas dió, valamint a szárított, osztályozott héjas dió termelői ára nagyot esett az elmúlt két évben. A minőségi alapú megkülönböztethetőség elérése ugyanakkor jelentősen javíthatna a hazai termék elismertségén, és építené a fogyasztói bizalmat is.

A dióbél mellett héjas dióval is találkozhatnak a fogyasztók. A nagy áruházláncok pultjain szinte egész évben megtalálható a csonthéjas gyümölcs. Az európai áruházláncokba május óta érkezik a chilei és ausztrál héjas dió, november végén pedig a kaliforniai dió színesíti a kínálatot, de időről-időre megjelennek kínai tételek is az európai kiskereskedelmi láncokban.

A NAK és a FruitVeB szerint komoly fenyegetést jelent az európai piacok szűkülése a tengerentúli versenytársak megjelenése miatt, akik ráadásul nagyon gyorsan, az utóbbi 10-15 évben fejlesztették fel európai eladásaikat. Míg korábban az európai láncoknál voltak olyan tenderkiírások, amelyek kifejezetten magyar dió beszerzését irányozták elő – részben jó minősége, részben előnyös szezonalitása miatt –, ennek azonban mára nincs nyoma a kereskedőknél. A chilei és az ausztrál dió kiszorította a magyar terményt az áruházláncokból. Ennek oka, hogy a magyar dió elveszítette versenyképességét a szintén korán a piacra érkező chilei és ausztrál dióval szemben. Ez pedig nemcsak a külföldi boltokra, hanem a hazánkban működő üzletláncokra is igaz. A versenyképességünk javítása érdekében rövid időn belül jelentősen, hektáronként 4 tonnára kellene emelni a hazai nagyüzemi termésátlagokat. A termesztés hatékonyságának növelése érdekében elengedhetetlen a termesztéstechnológia fejlesztése, a művelési rendszer korszerűsítése, elsősorban jobban kezelhető koronaforma kialakítása, mellyel a növényvédelem problémái az egyébként jellemző sűrű koronában problémamentesen megoldható. A kisebb koronaforma és a rendszeres metszés a termőrészek megújulását is folyamatossá teszi, mellyel a diósokra szintén jellemző felkopaszodás, és a termőrészek elöregedése is mérsékelhető.

A termelők nagyon hasznosnak tartják az ültetvénytelepítési, öntözési és a gépbeszerzési támogatásokat, amelyek az előző években sokat segítettek a magas színvonalon termelni szándékozó gazdáknak az ültetvények modernizálásában, valamint a postharvest és termék-előkészítési műveletek gépesítésében. (Forrás: NAK)

És íme a recept:

A morzsasüti varázsa a sokszínűségében rejlik: mennyei desszert lehet egy adag vaníliafagylalttal a tetején, de a hideg, esős napokon egy bögre forró tea mellé is tökéletes.

A ropogós morzsa – becsületes nevén streusel – az egyik legkönnyebb módja, hogy egy egyszerű sütemény különleges desszertté avanzsáljon: ez az omlós feltét kerülhet muffinok, piték és torták tetejére is.

A morzsasütik legnépszerűbb fajtája kétségtelenül a gyümölcsös változat, amihez általában párolt almát, barackot vagy bogyós gyümölcsöket borítanak be ropogós morzsával.

Kevésbé ismert, ámde legalább ekkora figyelmet érdemel a streusel cake: ezt a süteményt általában kávés töltelékkel és enyhén fahéjas, magvakkal gazdagított morzsával készítik.

A mi változatunkban a csavar a kávés rész: annak érdekében ugyanis, hogy elkerüljük a száraz, fojtós sütemények sötét vermét, az általában cukorból, kávéból és kevés vajból készült tölteléket enyhén vaníliás, növényi tejjel főzött kávékrémre cseréljük.

Megjegyzések a hozzávalókhoz

Dió: dió helyett jól passzol a kávés ízvilághoz a pekándió és a mandula is.

Kávé: mivel a kávé a sütemény legdominánsabb íze, erősen ajánljuk, hogy főzött kávéból készítsd, ne instantból. Ha nincs kávéfőződ, török kávét is készíthetsz (ehhez csak öntsd a forró, de nem forrásban lévő vizet az őrölt kávéra, és várd meg, amíg leülepszik az aljára a kávé).

Szójatej: a süteménytészta lazításához írót készítünk, amihez fontos a magas fehérjetartalmú növényi tej. Ha nem szeretnél szóját használni, helyettesítheted borsótejjel is. A legtöbb zab-, mandula-, rizs- és kókusztej nem jó hozzá, kivéve, ha találsz olyat, amiben legalább 3 g/100 ml fehérje van.

Hozzávalók

A kávékrémhez:

  • 300 ml növényi tej
  • 20 gramm étkezési keményítő
  • 50 gramm barna cukor
  • 1 teáskanál vaníliakivonat
  • 40 ml erős, főzött presszókávé
  • 15 gramm vegán vaj
  • ⅛ teáskanál só

A morzsához:

  • 60 gramm finomliszt
  • 40 gramm olvasztott vegán vaj
  • 60 gramm durvára vágott dió
  • 50 gramm barna cukor
  • ⅔ teáskanál fahéj

A süteménytésztához:

  • 150 gramm finomliszt
  • 10 gramm étkezési keményítő
  • ¼ teáskanál szódabikarbóna
  • ¼ teáskanál só
  • 250 ml szójatej
  • 15 ml almaecet vagy frissen facsart citromlé
  • 50 gramm barna cukor
  • 50 ml olívaolaj
  • 1 teáskanál vaníliakivonat

Elkészítés

  1. Elsőként készítsd el a kávékrémet: ehhez először főzz 40 ml erős presszókávét és tedd félre. Ezután tedd egy lábasba az étkezési keményítőt, adj hozzá kb. két evőkanál növényi tejet, habverővel keverd csomómentesre, majd add hozzá a többi tejet is. Forrald fel, majd vedd a lángot alacsonyra, és habverővel folyamatosan kevergetve főzd egy-két percig.
  2. Add hozzá a cukrot, a vaníliás cukrot, a vaníliakivonatot, a kávét, pici sót, és ha újra forr, zárd is el, majd keverd hozzá a vegán vajat. Miközben hűl, időnként keverd meg, hogy ne csomósodjon össze.
  3. Most készítsd el a morzsát: egy tálban keverd össze a lisztet, a sót, a fahéjat és a barna cukrot, majd add hozzá az olvasztott vegán vajat, és alaposan keverd össze. Kissé morzsás végeredményt kell kapnod.
  4. Most következik a süteménytészta: ehhez először egy pohárban keverd össze a szójatejet és az almaecetet/citromlevet, és tedd félre öt percre. Látni fogod, hogy pár perc elteltével besűrűsödik és kissé kicsapódik – így készül az író.
  5. Egy tálban keverd össze a lisztet, a keményítőt, a szódabikarbónát és a sót, a sütőt pedig melegítsd elő 190 fokra, alsó-felső sütésen.
  6. Egy másik tálban keverd össze az olívaolajat, a barna cukrot, a vaníliakivonatot és az öt percre félretett szójatejet. Három adagban szitáld a nedves hozzávalókhoz a lisztes keveréket, és óvatosan, nem túlkeverve forgasd össze.
  7. Egy kb. 22-25 cm-es tortaformát vagy egy kb. 28×18 cm-es tepsit bélelj ki sütőpapírral, majd oszlasd el benne egyenletesen a süteménytésztát, a tészta tetején a kávékrémet, a krémre pedig szórd rá a morzsás keveréket.
  8. Ha teljesen előmelegedett a sütő, tedd a süteményt arra a rácsra, ami eggyel a középső felett van, majd vedd vissza a sütőt 180 fokra. Süsd kb. 35 percig, vagy addig, amíg szép aranybarna nem lesz a teteje. Kb. 20 perc elteltével ellenőrizd, és ha úgy látod, túl gyorsan pirul a teteje, tedd át a tepsit a középső rácsra.
  9. Hagyd kb. 20 percet hűlni, mielőtt felvágod. Tálalhatod önmagában vagy vaníliafagyival a tetején is. (Forrás: prove.hu)

2023. 09. 30.
Fotó: Pixabay, Lubos Houska