A gyökérzöldségek királynője a gumós zeller, amelyet rendkívül változatos módon illeszthetünk be az étrendünkbe. A különleges ízvilággal rendelkező zöldségféle előnyeit egyre többen ismerik fel. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) körképe szerint a zeller iránti kereslet folyamatos és stabil, így a gazdálkodóknak is kiváló perspektívát jelenthet a zöldségnövény termesztése.

Jól tárolható és sokoldalú szuperélelmiszer a gumós zeller. A gyökérzöldségek királynőjeként is gondolhatunk a zellerre, hiszen fogyasztható nyersen salátákban, illetve krémlevesekben, ízéletes zöldségköretként, vagy akár fűszeresen pürésítve, mártásként is megállja a helyét a tányérunkon. A zeller kiválóan illik a modern, egészségtudatos étrendbe. A zellergumó nagy értéke a magas nátriumtartalom, melynek jelenlétében hatékonyabb a kalcium felszívódása, de megtalálható benne a foszfor, a vas, a kálium, a magnézium is, továbbá gazdag folsavban, és C-vitamin-tartalma is magas: 100 grammjában akár 30-50 milligramm is található. Magas ásványianyag tartalmánál fogva egyrészt kiváló alkotóeleme a diétás-, illetve az általában vitaminszegényebb téli étrendnek. Emellett a zellernek nagyon magas a rosttartalma, ezáltal gyorsítja az emésztést és az anyagcserét. Vízhajtó hatásának köszönhetően a sejtek között megrekedt fölösleges vizet is segít kimosni a szervezetből.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) körképe szerint a hazai zellerfogyasztás emelkedő tendenciát mutat. Zellerből nettó importőrök vagyunk: míg 2022-ben összesen 2019 tonna zellert exportáltunk, a külpiacokról ennél több, mintegy 2502 tonna zeller érkezett a hazánkba. Az arányok ugyanakkor az elmúlt évben sokat javultak, korábban ugyanis jellemzően a kivitt mennyiség dupláját importáltuk.

A zellergumókat késő ősszel, október-novemberben takarítják be, ezt követően 0,5C-on, 98%-os páratartalom mellet tárolják ömlesztve faládákban. Természetesen közvetlenül a betakarítás után is értékesítik friss termékként. A gumós zellert alapvetően kétféle módon értékesítik: darabonként, levelekkel együtt leveles zellerként, illetve kilós zellerként levelek nélkül. (Forrás: NAK)

Recept:

Rántott zeller petrezselymes krumplival 

Forrás: prove.hu

Hozzávalók:

  • 2 közepes zellergumó
  • 1 csésze csicseriborsó liszt
  • 2 dl víz
  • só, bors, pirospaprika ízlés szerint
  • 1 teáskanál fokhagymapor
  • 1-2 csipet cayenne bors
  • ½ teáskanál kurkuma
  • 1 teáskanál vegeta
  • liszt és zsemlemorzsa
  • 1 evőkanál élesztőpehely (opcionális)
  • tökmag és napraforgómag
  • kb. 1 dl napraforgóolaj vagy kókuszolaj
  • 5-6 szem kisebb-közepes krumpli
  • fél csokor petrezselyemzöld

Elkészítés:

  1. Egy lábasban kb. másfél liter vizet felteszünk forrni, egy másikban pedig kb. két-három litert. Amikor felforrnak, mindkettőbe fél csapott teáskanál sót teszünk.
  2. A zellert megpucoljuk, megmossuk, majd szeletekre vágjuk, és pár percre bedobjuk a lobogó vízbe (a kisebb lábasban), majd leszűrjük és hagyjuk kicsit hűlni.
  3. A krumplikat megpucoljuk, ízlés szerinti méretű kockákra vágjuk, és a nagyobb lábasban közepes lángon 15-20 perc alatt készre főzzük vagy pároljuk.
  4. A csicseriborsólisztből, vízből és fűszerekből híg, palacsintatészta sűrűségű masszát keverünk. Legjobban kézi habverővel lehet csomómentesre keverni.
  5. Egy tányérba lisztet öntünk, egy másikba a csicseriborsós massza kerül, a harmadikba pedig a sörélesztős, magvas panírmorzsa.
  6. A felszeletelt főtt zellert először a lisztbe mártjuk, utána a csicseris masszába, majd a magvas panirmorzsában is megforgatjuk.
  7. Közben kevés napraforgóolajat vagy kókuszolajat hevítünk egy serpenyőben (annyit, amennyi a zellereket legalább félig befedi).
  8. Ha az olaj már forró, a zellerszeletek mindkét oldalát pirosra sütjük benne, ez kb. két-két percet vesz igénybe.
  9. A krumplit tálaláskor apróra vágott petrezselyemzölddel megszórjuk.

    Fotó: prove.hu

2024. 01. 02.
Fotó: Unsplash, engin akyurt