A bronzérmes Kovács Sarolta a női öttusázók egyéni versenyének eredményhirdetése után a világméretű koronavírus-járvány miatt 2021-re halasztott 2020-as tokiói nyári olimpián a Tokió Stadionban 2021. augusztus 6-án. MTI/Czeglédi Zsolt

Újabb két érmet érdemeltek a magyarok a tokiói nyári olimpián pénteken. Az öttusázó Kovács Sarolta és a karatés Hárspataki Gábor is bronzérmet nyert. Magyarország 5 arany-, 7 ezüst- és 5 bronzéremmel jelenleg az olimpiai éremtábla tizenötödik helyét foglalja el.

Kovács Sarolta: ez pályafutásom legszebb pillanata

Noha 2016-ban világbajnok lett egyéniben, mégis a tokiói olimpián megszerzett bronzérmét tekinti pályafutása csúcsának az öttusázó Kovács Sarolta.

“Ez a karrierem legszebb pillanata” – jelentette ki lelkendezve a székesfehérvári versenyző, aki ezt azzal indokolta, hogy két-három hónapja majdnem minden elúszott számára a térdsérülésével. “Március végén megműtöttek, aztán trombózis alakult ki, így két hónapig nem tudtam edzeni és készülni. Ezért van az, hogy ezt lelkileg sokkal nagyobb sikernek élem meg” – mondta.

Kovács Sarolta arról is beszélt, hogy ebben a rendkívül nehéz időszakban sokat segített neki a mentál trénere, ahogy fogalmazott, “fekve az ágyban csakis mentálisan tudott készülni”. Felidézte, hogy bár edzeni nem tudott, de elment társaival az edzőtáborba is, hogy legalább magába szívja az ottani levegőt.

“Először az úszás után szakadt ki belőlem a feszültség. Utána el is sírtam magam. Tudtam, hogy jó erőben vagyok, de nem tudtam, ez mire elég, mivel nem szerepeltem versenyeken. Nagyon kellett a lelkemnek, mert rég nem értem el ilyen jó időt. A lovaglást élveztem, de rögtön Michelle után nem volt könnyű a pályára lovagolni. Szerencsére a lovam tulajdonosa figyelmeztetett, hogy Eutric bal vállára figyeljek” – elevenítette fel a versenyét Kovács Sarolta, akit saját bevallása szerint kifejezetten feltüzelt, hogy riválisain azt látta a kombinált számot megelőzően, hogy nem számolnak vele.

A bronzérmes Kovács Sarolta a női öttusázók egyéni versenyének kombinált száma után a világméretű koronavírus-járvány miatt 2021-re halasztott 2020-as tokiói nyári olimpián a Tokió Stadionban 2021. augusztus 6-án. MTI/Czeglédi Zsolt

A friss bronzérmes, akinek egyik edzője az olimpiai bajnok Vörös Zsuzsanna, elárulta, a kulcs az volt, hogy pont ugyanúgy csakis magára koncentrált, mint a Moszkvában szerzett világbajnoki címe alkalmával. Nem tudta, ki van előtte és ki van mögötte, úgy érezte, mintha csak ő lenne a pályán és hagyta, hogy a szíve vigye előre.

“Először is pihenni, nyaralni szeretnék. Még fiatal vagyok, szóval eljuthatok Párizsba a következő olimpiára, de nem ígérem meg. Az biztos, hogy kipróbálom az új szisztémát” – beszélt a jövőjéről Kovács arra utalva, hogy a jövőben csoportokba bontva, kieséses rendszerben bonyolítják majd le a versenyeket. “De vonz a katonaság, az edzőség is, illetve tanító néni is szívesen lennék”.

“Csak úgy, mint úszásban” – árulta el Kállai Ákos szövetségi kapitány, mivel engedte a kombinált számra Kovács Saroltát. “Kifejezetten meglepett az úszásban elért ideje, mert ilyen jó eredményt már rég nem úszott. De úgy gondoltam, ha ott megvolt a szíve ehhez a teljesítményhez, akkor most is meglesz, hiába volt már sok negatív élménye futásban”.

A szakvezető arról is beszélt, hogy könnyű együtt dolgoznia Kováccsal, mert nagyon jó a kapcsolatuk, éppen ezért nála tudja azt, mit kell mondania, mi az, ami működik használ neki.

“Most olyat csinált meg, amit még soha: megtartotta a dobogós helyét. Amikor világbajnok lett, akkor olyan előnye volt, hogy előre menekülve nem érték utol” – adott magyarázatot arra Kállai, miért értékeli többre mostani bronzérmét az öt évvel ezelőtti világbajnoki címnél.

Hárspataki Gábor: a bronzig tartó út 2016-ban kezdődött

Szeleburdi, közvetlen emberként jellemezte magát a 75 kilóban olimpiai harmadik karatés Hárspataki Gábor, aki elmondta, még egy-két hétig örül ennek a “gyönyörű” éremnek, aztán a következő feladatokra készül.

Az MTK sportolója az azeri Rafael Agajev elleni elődöntőről úgy vélekedett, ellenfele első akciója nem volt egyértelmű, egyébként szinte mindenre pontot kapott, ő pedig inkább 7-6-os vereséget szenvedett volna, mint 7-0-ást. Hozzátette, olyan jól sikerült a hathetes felkészülése az olimpiára, hogy annak lett bronzérem a vége.

“Köszönöm a mentáltréneremnek, a sportpszichológusomnak, a személyi edzőmnek, a masszőrömnek, profivá nőtte ki magát ez a stáb egy amatőr sportág mellett” – mondta Hárspataki Gábor.

Elmondta, az MTK javaslatára kezdett el 2018-ban mentáltrénerrel dolgozni. “Egy hónap után pedig beindult egy éremlavina. Elsősorban a mentális koncentrációban segít nekem sokat, úgy érzem, nyolc meccset is végig tudnék csinálni” – fogalmazott.

Az ötkarikás bronzéremig tartó út szerinte 2016. augusztus 3-án kezdődött, amikor Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke bejelentette, hogy a karate bekerült a tokiói programba.

“Akkor az edzőmmel elhatároztuk, hogy szeretnénk részt venni az ötkarikás játékokon. Rengeteg arany-, ezüst- és bronzérmet szereztünk együtt, persze voltak mélypontok is, például, amikor az Európa-bajnokságon az első körben kikaptam. De nagyon jó a kapcsolatunk, mint egy apa-fiú párosnak. Én lelki küzdő alkat vagyok, akinek szüksége van egy ilyen támogatásra” – nyilatkozott a 25 éves karatés, aki magáról azt mondta, szeleburdi, közvetlen ember.

Hárspataki Gábor (piros) és az azeri Rafael Agajev a férfi karatésok 75 kilogrammos súlycsoportjának elődöntőjében a világméretű koronavírus-járvány miatt 2021-re halasztott 2020-as tokiói nyári olimpián a Nippon Budokan arénában 2021. augusztus 6-án. A magyar versenyző kikapott, így bronzérmet nyert. MTI/Kovács Tamás

A folytatásról elárulta, még egy-két hétig örül ennek a “gyönyörű éremnek”, aztán félreteszi.

“Szeretnék kijutni a 2022-es világjátékokra és jól szerepelni a 2023-as hazai világbajnokságon” – mondta a célokról, kiemelve, reméli a karate mégis benne lesz a 2024-es párizsi olimpia műsorában.

Edzője, Fischer Mihály szerint Hárspataki Gábor jó versenyző típus, akinek nem feltétlenül a végigvitt taktika az erőssége. “Inkább ösztönös versenyző, nekem az is a szerepem, hogy ilyen helyzetekben kikapcsoljam a fejét” – hangsúlyozta. Úgy vélte, tanítványa még fiatal, és a következő öt év dönti el, mennyire fog beérni. “Az út innentől fog kezdődni. A cél, hogy aranyérmet nyerjen a 2023-as hazai vb-n” – jelentette ki.

 

2021. augusztus 6.

Forrás: MTI