Természetjárás közben ne feledkezzünk meg a ránk leselkedő egyik veszélyről, mely a legapróbb, de legalattomosabb ellenség, a kullancs képében jelenik meg!

A kullancsok sajnos hazánkban is évről évre nagyobb veszélyt jelentenek: átlagosan ezer kullancsból egy fertőzött az agyhártya-, agyvelőgyulladást okozó ágenssel, és mintegy száz a Lyme-kórt előidéző baktériummal. A szakemberek hangsúlyozzák, hogy a kullancsok a talaj közeli növényzetben bújnak meg, főként az árnyékos, nedves helyeken, tehát nem a fákról potyognak ránk.

Erdei, természetközeli barangolásaink alkalmával mindenképpen érdemes előzetesen felkészülni a kullancsokkal való találkozásra. A hosszú nadrág, esetleg vékony, testhez simuló, hosszú ujjú felsőruházat, a nadrágra húzott hosszabb szárú zokni, sapka és zárt cipő viselése, a magas fű és a csalitosok kerülése segítség lehet. Garantáltan sikeres ellenszer ugyan nincs az élősködők ellen, ám kereskedelmi forgalomban kapható kullancsriasztók vagy otthon előállított természetes főzetekkel, permetekkel is jelentős védelmet érhetünk el velük szemben. A népi gyógyászatban feljegyzett, irodalmi szakismeretek által igazolt, gyógynövényektől származó hatásos házi praktikák között említhetjük a levendulaolajat, a citrom- vagy citromfűolajat, a narancsolajat, a mentaolajat, a citromillatú kakukkfűolajat, a teafaolajat, de nem kedvelik a szegfűszeg, a fahéj vagy éppen az eukaliptusz illatát sem.

Kirándulás után pedig első dolgunk legyen a testünk átvizsgálása! Kezdetben viszonylag egyszerű a kullancs eltávolítása, de jó, ha ehhez beszerzünk egy, a patikákban kapható kullancskiszedő kanalat. Ne ijedjünk meg, ha a kullancs feje bent ragad, hiszen az kitinpáncél révén pár nap múlva önmagától is kilökődik. A potroh felszakadása viszont már veszélyesebb, hiszen ekkor akár a kullancs béltartalma is bekerülhet a szervezetünkbe.

 

2022. május 14.

Demecs Norbi